Γνωρίζεις το όνομα Πίτερ Χιγκς; Είναι ο νομπελίστας Βρετανός φυσικός που έδωσε το όνομά του στο μποζόνιο Χιγκς. Ε, λοιπόν, ο κ. Χιγκς δήλωσε σε συνέντευξή του ότι κανένα πανεπιστήμιο δεν θα τον προσλάμβανε σήμερα, επειδή δεν θα τον θεωρούσαν αρκετά «παραγωγικό».
Σου φαίνεται περίεργο; Σκέψου απλώς ότι η σύγχρονη κοινωνία αυτό που απαιτεί από τα μέλη της είναι να τα κάνουν όλα: πρέπει να είμαστε καλοί στο multitasking, ζογκλέρ, πολυεργαλεία.
Μην συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους – το ξέρεις, αλλά συνεχίζεις να το κάνεις.
Μην ασχολείσαι με το τι σκέφτονται οι άλλοι. Ανάμεσα στα 8 δισ. ανθρώπων που ζουν σ’ αυτόν τον πλανήτη, θα υπάρχουν και κάποιοι που δεν σε συμπαθούν ή δεν σε καταλαβαίνουν. Get used to that.
Δεν μπορείς να κάνεις τα πάντα – και δεν χρειάζεται. Ζήτα βοήθεια και μην ντρέπεσαι να στηρίζεσαι σε μία ομάδα. Πόσα από τα μεγάλα επιτεύγματα της ιστορίας ήταν αποτέλεσμα της δουλειάς ενός μόνο ανθρώπου;
Οι προτάσεις της εβδομάδας
5 ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ
Με το Μετρό να διευκολύνει το βασικό πρόβλημα της μετακίνησης, ορισμένα μαγαζιά στον Πειραιά είναι πολύ σοβαρός λόγος για να πας μέχρι εκεί. Θες ένα απολαυστικό brunch ή ένα καλό γεύμα; Αναζητάς κάποιο wine bar που θα σε συνεπάρει ή ένα στέκι για nightlife; Ο Πειραιάς τα έχει όλα.
ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΠΟΛ ΤΖΙΑΜΑΤΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ «ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ»
Δεν έχεις δει ακόμα «Τα Παιδιά του Χειμώνα» στο σινεμά; Καιρός να το κάνεις για να απολαύσεις τον 56χρονο Πολ Τζιαμάτι, ο οποίος πραγματοποιεί την καλύτερη ερμηνεία της καριέρας του και το Όσκαρ Α’ Ανδρικού ρόλου μοιάζει πιο κοντά από ποτέ, για έναν ηθοποιό που δεν ήθελε ποτέ να γίνει σταρ…
ΠΗΓΑΙΝΕ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΓΛΥΚΟ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ CAT CAFE ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
Αν έχεις γάτα, αυτό το καφέ είναι για σένα. Είναι όμως και για σένα που δεν έχεις αλλά σου αρέσουν οι γάτες. Είναι για όποιον θέλει να χαλαρώσει ακούγοντας το γουργουρητό ενός τρυφερού γάτου, ενώ απολαμβάνει τον καφέ και το γλυκό του. Το πρώτο Cat Cafe της Αθήνας λειτουργεί εδώ και τέσσερις μήνες και έχει κλέψει την καρδιά κάθε γατόφιλου αυτής της πόλης.
«ΣΗΜΕΡΑ, ΟΙ ΤΡΟΦΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΦΤΩΧΕΣ ΣΕ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ. ΕΤΣΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΔΗΛΩΘΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ, ΜΕΤΑΒΟΛΙΚΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ, ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΦΛΕΓΜΟΝΩΝ».
Έφυγε από το πατρικό του στα 17, άφησε τη Θεσσαλονίκη για την Αθήνα και μετά την Ελλάδα για την Αμερική, γύρισε για λίγο αλλά έμεινε για πάντα. Ο Νίκος Ψαρράς ξέρει πια πολύ καλά τι θέλει από τη ζωή, τη δουλειά του και τον έρωτα.